Bourns Inc. EM14R0A-M25-R064N
EM14R0A-M25-R064N picture photo
Mfg. Part Number
EM14R0A-M25-R064N
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT ROTARY WO/SW
Datasheet Download
EM14R0A-M25-R064N.pdf
Availability of EM14R0A-M25-R064N
QUANTITY
EM14R0A-M25-R064N Order Process
Ship out your order
Specifications of EM14R0A-M25-R064N
Internal Part NumberEIS-EM14R0A-M25-R064N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesEM14
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution64
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM14R0A-M25-R064N
Related LinksEM14R0A-, EM14R0A-M25-R064N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EM14R0A-M25-R064N Details Description
Related parts for EM14R0A-M25-R064N
IC COMPARATOR SGL HI VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 750MA 12V datasheet.pdf
IC MODEM 3.3V V.22BIS 32-QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC37122YMT datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 425MA 550 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf