FFF EM15A15000J0G
EM15A15000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EM15A15000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
750 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EM15A15000J0G.pdf
Availability of EM15A15000J0G
QUANTITY
EM15A15000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EM15A15000J0G
Internal Part NumberEIS-EM15A15000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Positions Per Level15
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry45°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM15A15000J0G
Related LinksEM15A1, EM15A15000J0G Datasheet, FFF Distributor
EM15A15000J0G Details Description
Related parts for EM15A15000J0G
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 5.9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 433MA 800 MOHM datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf