Eaton (formerly Cooper Bussmann) EM256508H
EM256508H picture photo
Mfg. Part Number
EM256508H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM
Datasheet Download
EM256508H.pdf
Availability of EM256508H
QUANTITY
EM256508H Order Process
Ship out your order
Specifications of EM256508H
Internal Part NumberEIS-EM256508H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEuro-Mag EM2565
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL16A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM256508H
Related LinksEM25, EM256508H Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
EM256508H Details Description
Related parts for EM256508H
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING YELLOW 400' datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 5POS datasheet.pdf
IC DGTL FILTER LP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
381 TB SOCKET datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC datasheet.pdf
TOUCHSCRN MONO RS422 SLVR 24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR YELLOW datasheet.pdf