Sullins Connector Solutions EMA18DRMT
EMA18DRMT picture photo
Mfg. Part Number
EMA18DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW
Datasheet Download
EMA18DRMT.pdf
Availability of EMA18DRMT
QUANTITY
EMA18DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA18DRMT
Internal Part NumberEIS-EMA18DRMT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA18DRMT
Related LinksEMA1, EMA18DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA18DRMT Details Description
Related parts for EMA18DRMT
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf