Sullins Connector Solutions EMA24DRMS
EMA24DRMS picture photo
Mfg. Part Number
EMA24DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW
Datasheet Download
EMA24DRMS.pdf
Availability of EMA24DRMS
QUANTITY
EMA24DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA24DRMS
Internal Part NumberEIS-EMA24DRMS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA24DRMS
Related LinksEMA2, EMA24DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA24DRMS Details Description
Related parts for EMA24DRMS
RIVET SNAP 0.180" NYLON BLACK datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 9 50/CD datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 167K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf