Sullins Connector Solutions EMA28DTKI
EMA28DTKI picture photo
Mfg. Part Number
EMA28DTKI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD
Datasheet Download
EMA28DTKI.pdf
Availability of EMA28DTKI
QUANTITY
EMA28DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA28DTKI
Internal Part NumberEIS-EMA28DTKI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA28DTKI
Related LinksEMA2, EMA28DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA28DTKI Details Description
Related parts for EMA28DTKI
AC/DC CONVERTER 28V 900W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf