Sullins Connector Solutions EMA50DTAT
EMA50DTAT picture photo
Mfg. Part Number
EMA50DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EMA50DTAT.pdf
Availability of EMA50DTAT
QUANTITY
EMA50DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA50DTAT
Internal Part NumberEIS-EMA50DTAT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA50DTAT
Related LinksEMA5, EMA50DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA50DTAT Details Description
Related parts for EMA50DTAT
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC PMU FOR APP PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
IC ISOMODEM GLOBAL DAA 24TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 50W DO5 datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf