Sullins Connector Solutions EMC10DRTH-S13
EMC10DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC10DRTH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC10DRTH-S13.pdf
Availability of EMC10DRTH-S13
QUANTITY
EMC10DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC10DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-EMC10DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC10DRTH-S13
Related LinksEMC10D, EMC10DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC10DRTH-S13 Details Description
Related parts for EMC10DRTH-S13
CONN SPADE TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
FILTER LOWPASS 2.4GHZ WIFI datasheet.pdf
ADC 12BIT 2CH 1MSPS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
GRIP TIE 8X.5" BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf