Sullins Connector Solutions EMC10DRXS-S734
EMC10DRXS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EMC10DRXS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC10DRXS-S734.pdf
Availability of EMC10DRXS-S734
QUANTITY
EMC10DRXS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC10DRXS-S734
Internal Part NumberEIS-EMC10DRXS-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC10DRXS-S734
Related LinksEMC10DR, EMC10DRXS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC10DRXS-S734 Details Description
Related parts for EMC10DRXS-S734
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf