Sullins Connector Solutions EMC19DREN-S13
EMC19DREN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC19DREN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC19DREN-S13.pdf
Availability of EMC19DREN-S13
QUANTITY
EMC19DREN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC19DREN-S13
Internal Part NumberEIS-EMC19DREN-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC19DREN-S13
Related LinksEMC19D, EMC19DREN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC19DREN-S13 Details Description
Related parts for EMC19DREN-S13
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10H/AE10G/X datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .100" datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 19POS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf