Sullins Connector Solutions EMC20DREF-S734
EMC20DREF-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DREF-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
EMC20DREF-S734.pdf
Availability of EMC20DREF-S734
QUANTITY
EMC20DREF-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DREF-S734
Internal Part NumberEIS-EMC20DREF-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DREF-S734
Related LinksEMC20DR, EMC20DREF-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DREF-S734 Details Description
Related parts for EMC20DREF-S734
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 5V DPDT BLUE datasheet.pdf
TOP LOCK PLUG SHELL 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 20MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 37C S 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf