Sullins Connector Solutions EMC20DRTH-S93
EMC20DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DRTH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC20DRTH-S93.pdf
Availability of EMC20DRTH-S93
QUANTITY
EMC20DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-EMC20DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DRTH-S93
Related LinksEMC20D, EMC20DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DRTH-S93 Details Description
Related parts for EMC20DRTH-S93
CONN DB15 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 100POS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
2.0" ORANGE VINYL 250'/RL datasheet.pdf