Vicor Corporation V110C8M75BS
V110C8M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C8M75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8M75BS.pdf
Availability of V110C8M75BS
QUANTITY
V110C8M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8M75BS
Internal Part NumberEIS-V110C8M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8M75BS
Related LinksV110C, V110C8M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8M75BS Details Description
Related parts for V110C8M75BS
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf