Sullins Connector Solutions EMC20DRTS
EMC20DRTS picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC20DRTS.pdf
Availability of EMC20DRTS
QUANTITY
EMC20DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DRTS
Internal Part NumberEIS-EMC20DRTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DRTS
Related LinksEMC2, EMC20DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DRTS Details Description
Related parts for EMC20DRTS
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
TIE WIRE 8" NATURAL 18LB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-F IN-LINE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 20MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf