Sullins Connector Solutions EMC20DRYN-S734
EMC20DRYN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DRYN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC20DRYN-S734.pdf
Availability of EMC20DRYN-S734
QUANTITY
EMC20DRYN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DRYN-S734
Internal Part NumberEIS-EMC20DRYN-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DRYN-S734
Related LinksEMC20DR, EMC20DRYN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DRYN-S734 Details Description
Related parts for EMC20DRYN-S734
IC DELAY LINE 60NS 14DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.35V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG 4-PLEX datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 590MA 120 MOHM datasheet.pdf