Sullins Connector Solutions EMC20DTEF
EMC20DTEF picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DTEF
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
EMC20DTEF.pdf
Availability of EMC20DTEF
QUANTITY
EMC20DTEF Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DTEF
Internal Part NumberEIS-EMC20DTEF
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DTEF
Related LinksEMC2, EMC20DTEF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DTEF Details Description
Related parts for EMC20DTEF
TRANS 2PNP 20V 2.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
IMPACT DC 3X16 GR SN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2A SC70-6L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf