Seiko Instruments S-1167B18-I6T2G
S-1167B18-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B18-I6T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B18-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B18-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1167B18-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B18-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B18-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B18-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B18-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B18-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B18-I6T2G
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRL CONFIG EEPROM 1M 8-LAP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ANTENNA QUAD BAND CELL W/ CABLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf