Stackpole Electronics Inc. RC14JB91R0
RC14JB91R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB91R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB91R0.pdf
Availability of RC14JB91R0
QUANTITY
RC14JB91R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB91R0
Internal Part NumberEIS-RC14JB91R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB91R0
Related LinksRC14J, RC14JB91R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB91R0 Details Description
Related parts for RC14JB91R0
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BELT CLIP GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf