Vishay/Dale RN55C1322DB14
RN55C1322DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1322DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1322DB14.pdf
Availability of RN55C1322DB14
QUANTITY
RN55C1322DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1322DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1322DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1322DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1322DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1322DB14 Details Description
Related parts for RN55C1322DB14
PC BOARD INTERLVD BUSES 4.5X6.5 datasheet.pdf
IC 5 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA226 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
AIR OP STOPPER 6CC F/TAPER TIP D datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf