Sullins Connector Solutions EMC22DRYI-S13
EMC22DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC22DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC22DRYI-S13.pdf
Availability of EMC22DRYI-S13
QUANTITY
EMC22DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC22DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-EMC22DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC22DRYI-S13
Related LinksEMC22D, EMC22DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC22DRYI-S13 Details Description
Related parts for EMC22DRYI-S13
CABLE ASSY CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 10% 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 4MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf