Linear LT1767EMS8-1.8#TR
LT1767EMS8-1.8#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1767EMS8-1.8#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK SEPIC 1.8V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
LT1767EMS8-1.8#TR.pdf
Availability of LT1767EMS8-1.8#TR
QUANTITY
LT1767EMS8-1.8#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1767EMS8-1.8#TR
Internal Part NumberEIS-LT1767EMS8-1.8#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1767EMS8-1.8#TR
Related LinksLT1767EM, LT1767EMS8-1.8#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1767EMS8-1.8#TR Details Description
Related parts for LT1767EMS8-1.8#TR
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 20A ISOPLUS247 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 48-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-ST 6-PLEX datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf