XP Power EMH350PS18-01
EMH350PS18-01 picture photo
Mfg. Part Number
EMH350PS18-01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 350W
Datasheet Download
EMH350PS18-01.pdf
Availability of EMH350PS18-01
QUANTITY
EMH350PS18-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMH350PS18-01
Internal Part NumberEIS-EMH350PS18-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsEMH Series TUV Certificate
EMH Series UL Certificate
EMH Series CB Report
Mfg Application NotesEMH Series App Note
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
RoHS InformationEMH Series Declaration of Conformity
3D ModelEMHx50PSxx.stpEMHx50PSxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesEMH
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMH350PS18-01
Related LinksEMH350, EMH350PS18-01 Datasheet, XP Power Distributor
EMH350PS18-01 Details Description
Related parts for EMH350PS18-01
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
DSUB 15 M NMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE SZHV10/16 PG21 datasheet.pdf
RIVET,DRIVE,PERMANENT MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf