United Chemi-Con EMHJ160ADA331MJA0G
EMHJ160ADA331MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMHJ160ADA331MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMHJ160ADA331MJA0G.pdf
Availability of EMHJ160ADA331MJA0G
QUANTITY
EMHJ160ADA331MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMHJ160ADA331MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMHJ160ADA331MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMHJ160ADA331MJA0G
Related LinksEMHJ160AD, EMHJ160ADA331MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMHJ160ADA331MJA0G Details Description
Related parts for EMHJ160ADA331MJA0G
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf