United Chemi-Con EMHJ350ADA101MHA0G
EMHJ350ADA101MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMHJ350ADA101MHA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMHJ350ADA101MHA0G.pdf
Availability of EMHJ350ADA101MHA0G
QUANTITY
EMHJ350ADA101MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMHJ350ADA101MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMHJ350ADA101MHA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - MHJ Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMHJ350ADA101MHA0G
Related LinksEMHJ350AD, EMHJ350ADA101MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMHJ350ADA101MHA0G Details Description
Related parts for EMHJ350ADA101MHA0G
VARISTOR 900V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 705MA 228 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMCJ datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf