Taiyo Yuden EMK042CG120JD-W
EMK042CG120JD-W picture photo
Mfg. Part Number
EMK042CG120JD-W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
EMK042CG120JD-W.pdf
Availability of EMK042CG120JD-W
QUANTITY
EMK042CG120JD-W Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK042CG120JD-W
Internal Part NumberEIS-EMK042CG120JD-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK042CG120JD-W
Related LinksEMK042C, EMK042CG120JD-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK042CG120JD-W Details Description
Related parts for EMK042CG120JD-W
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 980MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC SW HI SIDE SELF-PROT 16-PQFN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
ETHERNET CABLE CAT5E 20M datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf