Taiyo Yuden EMK063BJ152KP-F
EMK063BJ152KP-F picture photo
Mfg. Part Number
EMK063BJ152KP-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 16V X5R 0201
Datasheet Download
EMK063BJ152KP-F.pdf
Availability of EMK063BJ152KP-F
QUANTITY
EMK063BJ152KP-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK063BJ152KP-F
Internal Part NumberEIS-EMK063BJ152KP-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK063BJ152KP-F
Related LinksEMK063B, EMK063BJ152KP-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK063BJ152KP-F Details Description
Related parts for EMK063BJ152KP-F
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR 11 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf