Taiyo Yuden EMK105BJ224KV-F
EMK105BJ224KV-F picture photo
Mfg. Part Number
EMK105BJ224KV-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
EMK105BJ224KV-F.pdf
Availability of EMK105BJ224KV-F
QUANTITY
EMK105BJ224KV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK105BJ224KV-F
Internal Part NumberEIS-EMK105BJ224KV-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK105BJ224KV-F
Related LinksEMK105B, EMK105BJ224KV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK105BJ224KV-F Details Description
Related parts for EMK105BJ224KV-F
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG N 75OHM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER DGTL MULTI-CH 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf