Taiyo Yuden EMK107BJ105KAHT
EMK107BJ105KAHT picture photo
Mfg. Part Number
EMK107BJ105KAHT
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
EMK107BJ105KAHT.pdf
Availability of EMK107BJ105KAHT
QUANTITY
EMK107BJ105KAHT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK107BJ105KAHT
Internal Part NumberEIS-EMK107BJ105KAHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package1
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK107BJ105KAHT
Related LinksEMK107B, EMK107BJ105KAHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK107BJ105KAHT Details Description
Related parts for EMK107BJ105KAHT
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 2MM TRI-LEVEL Y,X,G datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 0.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf