Taiyo Yuden EMK212ABJ106KD-T
EMK212ABJ106KD-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212ABJ106KD-T
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
EMK212ABJ106KD-T.pdf
Availability of EMK212ABJ106KD-T
QUANTITY
EMK212ABJ106KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212ABJ106KD-T
Internal Part NumberEIS-EMK212ABJ106KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212ABJ106KD-T
Related LinksEMK212AB, EMK212ABJ106KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212ABJ106KD-T Details Description
Related parts for EMK212ABJ106KD-T
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 32-VFQFPN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
GRAPH DISP 240X64 TRICLR WD VLT datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf