Taiyo Yuden EMK212B7154KG-T
EMK212B7154KG-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212B7154KG-T
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
EMK212B7154KG-T.pdf
Availability of EMK212B7154KG-T
QUANTITY
EMK212B7154KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212B7154KG-T
Internal Part NumberEIS-EMK212B7154KG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212B7154KG-T
Related LinksEMK212B, EMK212B7154KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212B7154KG-T Details Description
Related parts for EMK212B7154KG-T
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NAT SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf