Taiyo Yuden EMK212BJ225KD-T
EMK212BJ225KD-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK212BJ225KD-T
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
EMK212BJ225KD-T.pdf
Availability of EMK212BJ225KD-T
QUANTITY
EMK212BJ225KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK212BJ225KD-T
Internal Part NumberEIS-EMK212BJ225KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK212BJ225KD-T
Related LinksEMK212B, EMK212BJ225KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK212BJ225KD-T Details Description
Related parts for EMK212BJ225KD-T
IC OPAMP ISOLATION 20KHZ 16CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23L-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN PCB ASSY NORTEL 5520 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMT GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 144W datasheet.pdf