Taiyo Yuden EMK316B7475ML-T
EMK316B7475ML-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK316B7475ML-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
EMK316B7475ML-T.pdf
Availability of EMK316B7475ML-T
QUANTITY
EMK316B7475ML-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK316B7475ML-T
Internal Part NumberEIS-EMK316B7475ML-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK316B7475ML-T
Related LinksEMK316B, EMK316B7475ML-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK316B7475ML-T Details Description
Related parts for EMK316B7475ML-T
FIXED IND 680UH 400MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 223 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC INTERFACE SMARTCARD 16SOIC datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf