Taiyo Yuden EMK325B7475KN-T
EMK325B7475KN-T picture photo
Mfg. Part Number
EMK325B7475KN-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
EMK325B7475KN-T.pdf
Availability of EMK325B7475KN-T
QUANTITY
EMK325B7475KN-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK325B7475KN-T
Internal Part NumberEIS-EMK325B7475KN-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK325B7475KN-T
Related LinksEMK325B, EMK325B7475KN-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK325B7475KN-T Details Description
Related parts for EMK325B7475KN-T
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERM QC 35MM DINRAIL FF WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
RACK MOUNT KIT HALF-RACK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 8SOPWR datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf