XP Power EML30US36-T
EML30US36-T picture photo
Mfg. Part Number
EML30US36-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 30W
Datasheet Download
EML30US36-T.pdf
Availability of EML30US36-T
QUANTITY
EML30US36-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EML30US36-T
Internal Part NumberEIS-EML30US36-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEML30 Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesEML30
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)30W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.46" L x 1.36" W x 1.00" H (87.9mm x 34.6mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EML30US36-T
Related LinksEML30, EML30US36-T Datasheet, XP Power Distributor
EML30US36-T Details Description
Related parts for EML30US36-T
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 610MA 390 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER SPI 8CH LS 24-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf