XP Power EML30US36-T
EML30US36-T picture photo
Mfg. Part Number
EML30US36-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 30W
Datasheet Download
EML30US36-T.pdf
Availability of EML30US36-T
QUANTITY
EML30US36-T Order Process
Ship out your order
Specifications of EML30US36-T
Internal Part NumberEIS-EML30US36-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEML30 Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesEML30
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)30W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.46" L x 1.36" W x 1.00" H (87.9mm x 34.6mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EML30US36-T
Related LinksEML30, EML30US36-T Datasheet, XP Power Distributor
EML30US36-T Details Description
Related parts for EML30US36-T
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MCE40K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ANT WHISPER 2.4GHZ 9DBI 60"NMALE datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf