United Chemi-Con EMLA160ADA101MF80G
EMLA160ADA101MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMLA160ADA101MF80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMLA160ADA101MF80G.pdf
Availability of EMLA160ADA101MF80G
QUANTITY
EMLA160ADA101MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLA160ADA101MF80G
Internal Part NumberEIS-EMLA160ADA101MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLA160ADA101MF80G
Related LinksEMLA160AD, EMLA160ADA101MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLA160ADA101MF80G Details Description
Related parts for EMLA160ADA101MF80G
CABLE TIE INTERMED NAT 14.5" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-C datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 95CRI 8SMD datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf