United Chemi-Con EMLE250ADA330MF73G
EMLE250ADA330MF73G picture photo
Mfg. Part Number
EMLE250ADA330MF73G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMLE250ADA330MF73G.pdf
Availability of EMLE250ADA330MF73G
QUANTITY
EMLE250ADA330MF73G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLE250ADA330MF73G
Internal Part NumberEIS-EMLE250ADA330MF73G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.287" (7.30mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLE250ADA330MF73G
Related LinksEMLE250AD, EMLE250ADA330MF73G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLE250ADA330MF73G Details Description
Related parts for EMLE250ADA330MF73G
CAP MICA 430PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf