United Chemi-Con EMLF6R3ADA470ME73G
EMLF6R3ADA470ME73G picture photo
Mfg. Part Number
EMLF6R3ADA470ME73G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMLF6R3ADA470ME73G.pdf
Availability of EMLF6R3ADA470ME73G
QUANTITY
EMLF6R3ADA470ME73G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLF6R3ADA470ME73G
Internal Part NumberEIS-EMLF6R3ADA470ME73G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.287" (7.30mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLF6R3ADA470ME73G
Related LinksEMLF6R3AD, EMLF6R3ADA470ME73G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLF6R3ADA470ME73G Details Description
Related parts for EMLF6R3ADA470ME73G
WIRE SADDLE LOCK ARROW FR 1.07" datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 69.8OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN M12 8POS PLUG WIRE LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf