Sullins Connector Solutions EMM10DSEH
EMM10DSEH picture photo
Mfg. Part Number
EMM10DSEH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
EMM10DSEH.pdf
Availability of EMM10DSEH
QUANTITY
EMM10DSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM10DSEH
Internal Part NumberEIS-EMM10DSEH
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM10DSEH
Related LinksEMM1, EMM10DSEH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM10DSEH Details Description
Related parts for EMM10DSEH
IC GATE AND/OR 4-2-3-2INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR RECT 24V RED PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A PG-TO247 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 30W 12V 2.5A datasheet.pdf
CONN 5.00 TTSH-2 TB100 BK 1.5 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf