Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBKW43-L
FDD1-17238DBKW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBKW43-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBKW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBKW43-L
QUANTITY
FDD1-17238DBKW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBKW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBKW43-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise72 dB(A)
Power (Watts)56.2W
RPM4800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.34A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBKW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBKW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBKW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBKW43-L
IC PWR MOSFET DRIVER N-CH 14-DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 14A RADIAL datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 5.91" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL 2CH 32QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf