Sullins Connector Solutions EMM12DRSN-S273
EMM12DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DRSN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM12DRSN-S273.pdf
Availability of EMM12DRSN-S273
QUANTITY
EMM12DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-EMM12DRSN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DRSN-S273
Related LinksEMM12DR, EMM12DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DRSN-S273 Details Description
Related parts for EMM12DRSN-S273
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 13POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT DIE datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W SMA datasheet.pdf