Sullins Connector Solutions EMM25DTAD
EMM25DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EMM25DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM25DTAD.pdf
Availability of EMM25DTAD
QUANTITY
EMM25DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM25DTAD
Internal Part NumberEIS-EMM25DTAD
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM25DTAD
Related LinksEMM2, EMM25DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM25DTAD Details Description
Related parts for EMM25DTAD
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-JACK 18" RG-316 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 7.6KCT 25W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 26A TO251A datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS SKT datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf