Sullins Connector Solutions EMM25DTMH
EMM25DTMH picture photo
Mfg. Part Number
EMM25DTMH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM25DTMH.pdf
Availability of EMM25DTMH
QUANTITY
EMM25DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM25DTMH
Internal Part NumberEIS-EMM25DTMH
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM25DTMH
Related LinksEMM2, EMM25DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM25DTMH Details Description
Related parts for EMM25DTMH
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R064MS-4,0C1-3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf