CUI Inc. EMSA050300-Z12P
EMSA050300-Z12P picture photo
Mfg. Part Number
EMSA050300-Z12P
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 18W
Datasheet Download
EMSA050300-Z12P.pdf
Availability of EMSA050300-Z12P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMSA050300-Z12P Order Process
Ship out your order
Specifications of EMSA050300-Z12P
Internal Part NumberEIS-EMSA050300-Z12P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileCUI's EMSA Series Power Adapter - Another Geek Moment
RoHS InformationEMSA 18W Cert of Compliance
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMSA 18W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMSA050300-Z12P
Related LinksEMSA050, EMSA050300-Z12P Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMSA050300-Z12P Details Description
Related parts for EMSA050300-Z12P
DIODE ZENER 27V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
POTTING COMPOUND CLEAR FLOWABLE datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf