CUI Inc. EMSA200090-P6RP
EMSA200090-P6RP picture photo
Mfg. Part Number
EMSA200090-P6RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 20V 18W
Datasheet Download
EMSA200090-P6RP.pdf
Availability of EMSA200090-P6RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMSA200090-P6RP Order Process
Ship out your order
Specifications of EMSA200090-P6RP
Internal Part NumberEIS-EMSA200090-P6RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMSA 18W
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output20V
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMSA200090-P6RP
Related LinksEMSA200, EMSA200090-P6RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMSA200090-P6RP Details Description
Related parts for EMSA200090-P6RP
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 60V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5.49A 22 MOHM TH datasheet.pdf