CUI Inc. EMT120250-P5P-KH
EMT120250-P5P-KH picture photo
Mfg. Part Number
EMT120250-P5P-KH
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
EMT120250-P5P-KH.pdf
Availability of EMT120250-P5P-KH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMT120250-P5P-KH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMT120250-P5P-KH
Internal Part NumberEIS-EMT120250-P5P-KH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEMT
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeCord, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.50" L x 2.20" W x 1.61" H (89.0mm x 56.0mm x 41.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max30W
Input Connector-
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMT120250-P5P-KH
Related LinksEMT12025, EMT120250-P5P-KH Datasheet, CUI Inc. Distributor
EMT120250-P5P-KH Details Description
Related parts for EMT120250-P5P-KH
IC COUNTER 12BIT CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP 8DIP datasheet.pdf
IC MPU RESET 4.625V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 200POS SODIMM datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
ATTENUATOR N 18GHZ 50OHM 6DB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 15.75"W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf