United Chemi-Con EMVA630ADAR22MD55G
EMVA630ADAR22MD55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVA630ADAR22MD55G
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EMVA630ADAR22MD55G.pdf
Availability of EMVA630ADAR22MD55G
QUANTITY
EMVA630ADAR22MD55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA630ADAR22MD55G
Internal Part NumberEIS-EMVA630ADAR22MD55G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA630ADAR22MD55G
Related LinksEMVA630AD, EMVA630ADAR22MD55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA630ADAR22MD55G Details Description
Related parts for EMVA630ADAR22MD55G
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SC-82AB datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf