United Chemi-Con EMVA6R3GDA682MLN0S
EMVA6R3GDA682MLN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA6R3GDA682MLN0S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMVA6R3GDA682MLN0S.pdf
Availability of EMVA6R3GDA682MLN0S
QUANTITY
EMVA6R3GDA682MLN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA6R3GDA682MLN0S
Internal Part NumberEIS-EMVA6R3GDA682MLN0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA6R3GDA682MLN0S
Related LinksEMVA6R3GD, EMVA6R3GDA682MLN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA6R3GDA682MLN0S Details Description
Related parts for EMVA6R3GDA682MLN0S
LEVELER NYLON BASE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
044 NOVO DUAL 30DP FT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
OB BTS ET 24 ASY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 600MA AXIAL datasheet.pdf