Murata Electronics North America DEHR33D472KB4B
DEHR33D472KB4B picture photo
Mfg. Part Number
DEHR33D472KB4B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
DEHR33D472KB4B.pdf
Availability of DEHR33D472KB4B
QUANTITY
DEHR33D472KB4B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR33D472KB4B
Internal Part NumberEIS-DEHR33D472KB4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR33D472KB4B
Related LinksDEHR33D, DEHR33D472KB4B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR33D472KB4B Details Description
Related parts for DEHR33D472KB4B
ROUND SPACER #8 NYLON 5/8" datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 115MA SOT-323 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH CARD 4MB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 54POS datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf