Bourns Inc. PWR4412-2SCR0100J
PWR4412-2SCR0100J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4412-2SCR0100J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
PWR4412-2SCR0100J.pdf
Availability of PWR4412-2SCR0100J
QUANTITY
PWR4412-2SCR0100J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4412-2SCR0100J
Internal Part NumberEIS-PWR4412-2SCR0100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4412-2S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 270°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.189" W (15.24mm x 4.80mm)
Height1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4412-2SCR0100J
Related LinksPWR4412-, PWR4412-2SCR0100J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4412-2SCR0100J Details Description
Related parts for PWR4412-2SCR0100J
CONN HEADER VERT .100 12POS 15AU datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 12POS TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
70 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf